Новини

Виды термопласти

Термопласт і його види

Термопласти – вид пластмаси, в основі якого лежать термопластичні полімери. Головна особливість цього типу пластику – можливість вторинної переробки. Термопласти під дією високих температур розм’якшуються і переходять в в’язко текучий стан, а при охолодженні повертаються в твердий вид. Усадка цього матеріалу становить 1-3%, що гарантує зручну і просту переробку. Середня робоча температура – 90°С.

Поліетилен (ПЕ, PE – polyethylene) – органічна сполука полімерів етилену. Стійкий до низьких температур (до -60°C), впливу хімічних речовин та агресивних середовищ. Він не проводить електричний струм, міцний до ударів. При впливі високих температур (від 80°С) розм’якшується і плавиться, що є його основним недоліком. Відрізняється високою газопроникністю і низькою стійкістю до впливу масел. З поліетилену виготовляють кабелі, плівки, труби, контейнери технічного/побутового призначення та багато іншого.

  • Поліетилен низької щільності (LDPE LowDensity PE). Друга назва – поліетилен високого тиску (ПЕВТ). Виготовляється шляхом полімеризації етилену за участю кисню і пероксидних сполук під температурою 200-300°C.
  • Поліетилен високої щільності (HDPE HightDensity PE). Друга назва – поліетилен низького тиску (ПЕНД). Виготовляється на каталізаторах Ціглерра-Натта шляхом полімеризації в суспензії або газовому середовищі під температурою 80 ° C і тиском 0,3-0,5 МПА.
  • Поліетилен середнього тиску і високої щільності (ПЕСТ) – отримують полімеризацією в присутності оксидів кобальту і молібдену під температурою 130-170°C і тиском 3,5-4 МПа.

Поліпропілен – неполярний полімер пропілену. Не піддається впливу неорганічних агресивних середовищ (кислот, лугів, розчинів солей). Стійкий до вологи і електрики. Міцний, жорсткий, але крихкий при дії низьких температур (до -15°С). Погано склеюється, має здатність накопичувати статичну електрику і швидко загоряється. Деякі марки цього типу пластику використовуються в харчовій промисловості (пакувальні плівки). Поліпропілен часто використовують в медицині та електротехніці.

Полістирол – полімерізірованний стирол. Безбарвний, твердий, склоподібний. Діелектрик. Відрізняється високою морозостійкістю, хорошою світлопроникністю. Він не стійкий до ударів і механічних пошкоджень. Легкий в обробці, легко ріжеться і клеїться.

Не має в собі токсичних домішок, стійкий до води і радіації. Часто використовується в електро- і світлотехніці, медичній та харчовій галузях промисловості, а також в побуті (з полістиролу часто виготовляють культурно-побутові вироби).

Полиметилметакрилат (ПММА, органічне скло, PMMA – Polymethyl Methacrylate) – полімер метилметакрилату. Аморфний, твердий і прозорий. Не піддається впливу води, спиртів, лугів, кислот і низьких температур (-60°С). Володіє високими фізико-механічними і діелектричними властивостями (крім впливу високих радіочастот).

Руйнується при тривалому впливі кисню і високих температур. Відрізняється низьким опором до ударів (крихкий). Виготовляється цільними листами товщиною 0,8-24мм. Органічне скло (друга назва полиметилметакрилата) часто використовують у світлотехніці, авто і авіабудуванні.

Поліетилентерефталат (ПЕТ Ф, PET – polyethylene terephthalate) – може знаходитися в двох агрегатних станах: аморфному (твердий, прозорий, безбарвний) і кристалічному (білий, мутний). Стає прозорим при нагріванні до температури склоутворення та після різкого охолодження.

Міцний, не піддається впливу електрики. Руйнується під впливом каустичної соди. ПЕТ часто використовують у виготовленні пластикової тари для їжі і рідин, в автомобілебудуванні.